Connecting classrooms to the Milky Way

„Radiowe obserwacje Drogi Mlecznej” to międzynarodowy projekt dydaktyczny (ang. Connecting classrooms to the Milky Way). W ramach projektu zostało zakupionych 5 radioteleskopów o średnicy 3m. Zostały one zainstalowane w Polsce, Francji, Rumunii, Hiszpanii i Portugalii. Radioteleskopami można sterować za pomocą Internetu z dowolnego miejsca na świecie.
W Polsce projekt koordynuje Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na terenie Obserwatorium został zainstalowany radioteleskop wraz z oprogramowaniem do zdalnego sterowania przez Internet. Radioteleskop ten ma zdolność rozdzielczą 5 stopni.
Do projektu zakwalifikowało się 70 szkół i instytucji astronomicznych z Polski.
Nasze Obserwatorium
oraz X LO Kraków i Gimnazjum w Niedźwiedziu (woj. małopolskie) są instytucjami pilotażowymi – działają aktywnie w projekcie już od początku stycznia. Pozostałe szkoły i obserwatoria dołączą w niedługim czasie.
Poniżej przedstawiamy poniżej przedstawiamy interfejsy modułu do sterowania radioteleskopami w Krakowie i w Paryżu oraz mapkę Drogi Mlecznej otrzymaną przez naszą załogę oraz uczniów za pomocą tych dwóch radioteleskopów.
1) Mapka naszej Galaktyki oraz rozkład prędkości radialnych wodoru w paśmie 21 cm. Czarne kółka – nasze pomiary, pomarańczowe punkty – dane z bazy LAB
2) Identyfikacja ramion spiralnych na otrzymanej mapce
3) krakradiotel – interfejs sterowania radioteleskopem krakowskim (Obserwatorium Astronomiczne UJ)
 4) radioastroparis – interfejs radioteleskopu paryskiego