Promujemy czytelnictwo   

 •  „Bunt piętnastolatek”


„(…) to jest sprawa zwykła i prosta
a zawiła jak kwiecień i wiosna (…)”

 

Młodość to piękny czas dorastania, okres dojrzewania ludzkiej psychiki i fizyczności. Młodość jest jedyna, wyjątkowa, rządzi się swoimi prawami. Młodość wie lepiej, jest niepokorna, uparta, funkcjonuje na własnych zasadach, buntuje się.

Jedną z wybitnych artystek, która podjęła ten temat, i której twórczość niedawno było dane mi poznać, była nieżyjąca już Zuzanna Ginczanka. Licealistom postać tę przybliżyła dziennikarka Katarzyna Kubisiowska.

Spotkanie, które miało miejsce 16 grudnia br. w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, odbyło się w ramach „Lekcji z „Tygodnikiem Powszechnym”. Udział wzięli w nim uczniowie klasy 3A, 1GD, 1PF pani Barbara Sokołowska oraz pani Elżbieta Szaro.

Spotkanie oparte zostało w całości na wierszu młodej poetki zatytułowanym „Bunt piętnastolatek”. W utworze tym autorka dotyka tematów bliskich licealistom, ludziom młodym, rozwijającym się. Młodziutka poetka podjęła w swoim dziele tematy bardzo aktualne, niebanalne i uniwersalne, a niekiedy wręcz kontrowersyjne.

Pani Kubisiowska ukazała nam postać Ginczanki jako świadomej siebie młodej kobiety, zachęciła nas, licealistów, do innego, świeżego spojrzenia na rzeczywistość oraz do podejmowania rozmów na tematy określane często mianem tabu, a mające spore znaczenie w życiu młodego człowieka.

Patrycja Zbylut


 

 • Czytaj.pl

W dniach 2-30 listopada 2019 r. odbędzie się 3 edycja projektu „Upoluj swoją książkę”, dzięki któremu uczniowie i pracownicy naszej szkoły będą mogli za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.
Na terenie 1 LO w Jaśle zostały wywieszone plakaty z okładkami dostępnych książek i kodem QR. Aby czytać należy pobrać darmową aplikację Woblink.com, a następnie zeskanować kod z plakatów. Wybrane pozycje będą dostępne do końca miesiąca.
Kampania ma charakter ogólnopolski i została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zapraszamy !!!

 

 


 • Lekcja czytania z „Tygodnikiem Powszechnym”


25 października 2018 r. mieliśmy przyjemność, już po raz kolejny, być na Conrad Festival w Krakowie. W ramach tego największego międzynarodowego wydarzenia literackiego w  Polsce i jednego z największych w Europie, młodzież naszej szkoły brała udział w „Lekcji czytania” poświęconej książce Olgi Tokarczuk pt. „Bieguni”. Spotkanie, które prowadziła Magdalena Barbaruk, dotykało zagadnień związanych ze strukturą powieści, budową postaci, sposobami narracji, toposami, międzynarodową komunikacją literacką.
Kolejnym ważnym punktem programu była wizyta w Muzeum Narodowym na wystawie „Wyspiański”. W 110. rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego, Muzeum Narodowe w Krakowie udostępniło około 500 jego prac. To największa wystawa monograficzna tego artysty w historii polskiego muzealnictwa. W trakcie pobytu w gmachu głównym MNK zobaczyliśmy również wystawę „Sytuacja się zmieniła” - czasowy pokaz 100 wybranych przez kuratorów prac artystów polskich XX wieku oraz dzieło Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”- najważniejszy i najcenniejszy obraz w polskich zbiorach.
Jesteśmy zachwyceni, wracamy w przyszłym roku!

 

 • Czytaj PL
 •  

  W dniach 2-30 listopada 2018 r. odbędzie się pierwsza edycja projektu „Upoluj swoją książkę", dzięki któremu uczniowie szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.

   

  W naszej szkole, podobnie jak i w innych biorących udział w akcji, wywieszone są specjalne plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR (korytarz na parterze, biblioteka szkolna, sala 27).
  Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona, uczniowie na miesiąc otrzymają darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka.

   

  Honorowy Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

   

  Zapraszamy do czytania!!!

 

 

 

 

 

 • Czytamy z Tygodnikiem!
 •  

  24 października 2017 r. w Krakowie, w ramach trwającego tam właśnie Festiwalu Conrada, odbyła się "Lekcja czytania z Tygodnikiem Powszechnym" poświęcona prozie F. Kafki, a dokładniej jego powieści "Ameryka". 17 osób z naszej szkoły miało przyjemność brać udział w tym spotkaniu, które prowadził Grzegorz Jankowicz, filozof literatury, krytyk i tłumacz, pracownik Centre for Advanced Studies in the Humanities Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor działu Kultura "Tygodnika Powszechnego", dyrektor programowy wspomnianego festiwalu. Niepokój - Unrest - przewodni temat tegorocznych debat - zagościł również w dociekaniach i dyskusjach nad losem kafkowskiego bohatera, w których aktywnie uczestniczyli uczniowie I LO w Jaśle. Uzupełnieniem literackch peregrynacji była wizyta w Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOCAK.

   

   

 • "Tamci tańczą, my stoimy: chcemy tańczyć także i my"

 • 7 września 2017 r. uczniowie i nauczyciele I LO w Jaśle wspólnie czytali wybrane sceny z "Wesela" St. Wyspiańskiego. Nasze Narodowe Czytanie poprzedziła krótka prelekcja na temat dzieła i twórcy wygłoszona przez p. Barbarę Sokołowską. W trakcie spotkania wykorzystano również fragmenty piosenki M. Grechuty i pieśni zespołu "Mazowsze", w których teksty są autorstwa Stanisława Wyspiańskiego.

   

 • "Czytanie z "Tygodnikiem Powszechnym"
 •  

  25 X 2016 r. w ramach 8 edycji Festiwalu Conrada, młodzież I LO w Jaśle uczestniczyła w Krakowie w lekcji czytania, prowadzonej przez prof. Tomasza Swobodę.
  Tematem spotkania była książka francuskiego pisarza i etnologa Michela Leirisa Wiek męski. Sposób prowadzonej prelekcji, niekonwencjonalne podejście do lektury, stopień szczegółowości analizy tekstu, otwartość na interpretacje uwiodła wszystkich uczestników spotkania i zchęciła do czytania, kształcenia i myślenia literaturą.
  Kolejnym miejcem, które odwiedziliśmy, była Kamienica Szołayskich, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie prezentowana jest wystawa czasowa Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia. Rzeźby pokazane w ciasnych pokojach mieszczańskiej kamienicy robią ogromne wrażenie. Zwiedzajacy mają możliwość zetknąć się z różnymi materiałami (gips, marmur, drewno, cement, brąz) oraz różnymi koncepcjami realizowania wizji kobiety, macierzyństwa i erotyki.