Obserwatorium Astronomiczne I LO w Jaśle - zaproszenie


Rekrutacja 2019/2020

Nowości


Dodano 2018-12-05 20:07:22

Ogólnopolski Konkurs

Z poprawną polszczyzną na co dzień

Do II etapu konkursu, który odbędzie się w styczniu, zakwalifikowano uczennice z kl. 1a: Annę Kopek i Olgę Grzesiak.
Serdecznie gratulujemy.


Dodano 2018-12-03 22:25:45

ACADEMICA – Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych

Od 29.10.2018 r. uczniowie I LO w Jaśle mogą korzystać, w bibliotece szkolnej, z największej bazy polskich publikacji naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy tworzonej w Bibliotece Narodowej w Warszawie i udostępnianej innym instytucjom w ramach systemu ACADEMIKA.
System ten oferuje:
• pełnotekstowe przeszukiwanie setek tysięcy współczesnych artykułów, monografii, podręczników i skryptów,
• inteligentny system ograniczania wyników wyszukiwania i ich wizualizacji,
• nieograniczony dostęp do publikacji niechronionych prawem autorskim lub udostępnianych w modelu Open Access,
• możliwość rezerwacji publikacji chronionej prawem autorskim w bibliotece należącej do systemu ACADEMIKA,
• możliwość tworzenia notatek, importu danych bibliograficznych, zapamiętywania kwerend.
Zapraszamy do korzystania z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMIKA!


Dodano 2018-12-02 23:21:59

I Powiatowy Konkurs Czytelniczy

„Niepodległa w literaturze - Stefan Żeromski „Przedwiośnie”

          Tematyka I Powiatowego Konkursu Czytelniczego związana była z obchodami 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczestnicy konkursu, zorganizowanego przez Powiatowy Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Jaśle, wykazali się świetną znajomością biografii Stefana Żeromskiego oraz jego słynnej „powieści o szklanych domach” - „Przedwiośnia”.

Uczniowie naszej szkoły nagrodzeni w konkursie:
II miejsce - Magdalena Kurdziel (2a)
III miejsce - Natalia Zaleśny (2c)
wyróżnienie - Kamil Trybek (2a)
                                                                          GRATULACJE dla wszystkich uczestników!


Dodano 2018-12-02 19:30:10

Szkolne Koło Teatralne z wizytą w Środowiskowym Domu Samopomocy w Nowym Żmigrodzie

27 listopada 2018 r. aktorzy szkolnego koła teatralnego wraz z opiekunem (Panią Barbarą Sokołowską) udali się do Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Żmigrodzie, by tam podzielić się swoim talentem z tymi, którzy z pozoru w żaden sposób nie mogą się im za to odwdzięczyć. Owego dnia na widowni zobaczyć można było dzieci z pobliskiej szkoły oraz mieszkańców wspomnianego wcześniej ośrodka.

Niepełnosprawni – czy to wyłącznie osoby smutne, przygnębione i pokrzywdzone przez okrutny los? Nie! To właśnie w tamtym miejscu uczniowie I LO w Jaśle po raz kolejny spotkali się z miłym spojrzeniem, dobrym słowem, radosnym uśmiechem czy też wesołym uściskiem dłoni.

Licealiści odwiedzili żmigrodzki Dom Samopomocy nie po raz pierwszy, tym razem zaskoczyli jednak oni odbiorców niebanalnym spektaklem (przygotowanym jeszcze na 150-lecie naszej szkoły), którego tytuł brzmi „Porwanie Sabinek”. Młodzi aktorzy przez chwilę stali się prawdziwymi gwiazdami niecodziennej sceny teatralnej. Widownia genialnie bawiła się podczas przedstawienia, które ostatecznie nagrodzone zostało gromkimi brawami.

Nie ma nic piękniejszego niż bezinteresowny dar ofiarowany z samego siebie drugiemu człowiekowi. Nie ma nic bardziej cennego, niż stracony dla bliźniego czas. Nie ma wspanialszego uczucia niż to, kiedy ludzie weselą się właśnie przez Ciebie, właśnie na Twój widok. Nie bójmy się nieść radości innym, nie zatrzymujmy jej dla siebie!

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli – Albert Schweitzer

Patrycja Zbylut


Dodano 2018-11-26 20:55:00

Półfinał Wojewódzki Licealiady w pływaniu

          26 listopada 2018 r. na krytej pływalni ZSP nr 5 w Krośnie odbył się jeden z czterech Półfinałów Wojewódzkich Licealiady w pływaniu, podczas którego swój start odnotowali pływacy i pływaczki z I LO Jasło. Młodzież rywalizowała w konkurencjach sztafetowych na dystansie 6×50 m stylem dowolnym oraz w konkurencjach indywidualnych na dystansie 50 metrów.
W konkurencji sztafet nasza szkoła wystartowała w następujących składach:
dziewczęta: Ziemba Iga (1c), Ciborowska Roksana (1d), Tęcza Emilia (1d), Bugała Małgorzata (2b), Błażowska Natasza (2e), Wolsza Gabriela (2f);
chłopcy: Gubernat Cyprian (1c), Szumiec Dominik (1c), Macias Michał (2b), Patrzałek Marek (2b), Musiał Przemysław (2c), Wolski Maciej (2c).

Dziewczęta zajęły IV miejsce, natomiast chłopcy stanęli na podium zajmując III miejsce. Zgodnie z regulaminem bezpośredni awans do Finału Wojewódzkiego uzyskują zwycięzcy każdego z 4 półfinałów oraz 8 kolejnych drużyn z najlepszymi czasami. Musimy cierpliwie czekać na oficjalny komunikat SZS Rzeszów o ewentualnym awansie do Finału.

Konkurencje indywidualne

II miejsce Ciborowska Roksana - 50 m. stylem motylkowym
II miejsce Szumiec Dominik - 50 m. stylem klasycznym
IV miejsce Patrzałek Marek - 50 m. stylem klasycznym

Marta Wolska


Dodano 2018-11-25 18:02:28

Jagielloński Turniej Matematyczny


Łukasz Dubiel (3b), Joanna Ramut (3d) i Katarzyna Wójtowicz (3b) zakwalifikowali się do II etapu ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwsza edycja Turnieju odbyła się w roku szkolnym 2017/18. Począwszy od drugiej edycji najlepszym laureatom z klas maturalnych przysługiwać będą przywileje rekrutacyjne.

Strona konkursu
Dodano 2018-11-25 17:44:40

19 listopada 2018 r. uczniowie klasy 2a wraz z opiekunami (Panią Barbarą Sokołowską oraz Panią Elżbietą Szaro) po raz kolejny mogli uczestniczyć w wykładach organizowanych przez Uniwersytet Rzeszowski.

Uroczystą inaugurację wydarzenia rozpoczęło wystąpienie Pana Prorektora Uniwersytetu Rzeszowskiego ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. dra hab. Marka Kozierowskiego oraz Dziekanów obu Wydziałów: Pana dra hab. prof. UR Zenona Ożoga i Pana dra hab. prof. UR Pawła Graty. Kolejno głos zabrali Dyrektorzy obu Instytutów: Pani dr hab. Agnieszka Myszka oraz Pan dra hab. prof. UR Andrzej Bonusiak.

Następnymi - a za razem najważniejszymi - punktami wydarzenia były dwa niezwykle interesujące wykłady. Z ciekawością wysłuchaliśmy słów Pana Witolda Nowaka, który omówił problem „Wielokulturowości w perspektywie filozofii”.   dalszym ciągu przyszło nam wziąć udział w nietuzinkowym wykładzie Pani Agnieszki Myszki – „Podkarpacie w języku i kulturze”. W niebanalny sposób przestawiła nam ona wiele językowych zagadnień dotyczących naszego regionu, województwa.

Zadowoleni z udziału w tym wydarzeniu, jako humaniści dziękujemy za tak obfitą ucztę intelektualną. Jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia, toteż nie możemy doczekać się kolejnego wyjazdu na Uniwersytet Rzeszowski.

Patrycja Zbylut


Dodano 2018-11-21 20:39:50

Powiatowy Konkurs Poetycki "Ja i Ojczyzna to jedno"

Karolina Leśniak z kl. 1a zdobyła wyróżnienie w konkursie poświęconym polskiej poezji patriotycznej.
Serdecznie gratulujemy pięknej prezentacji współczesnej liryki.


Dodano 2018-11-15 22:51:45

X Powiatowy Konkurs Ekologiczno-Informatyczny

          13 listopada 2018 r. rozstrzygnięty został X Powiatowy Konkurs Ekologiczno-Informatyczny pod hasłem „Człowiek a  jakość powietrza” organizowany przez II  LO w Jaśle. Celem konkursu jest promowanie zdrowego stylu życia, ekologii i ochrony przyrody przy jednoczesnym rozwijaniu artystycznych umiejętności oraz wykorzystaniu technologii informacyjnej. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Jasielskiego. Uczniowie naszej szkoły zajęli w kategorii plakat odpowiednio: I miejsce Damian Gotfryd (2b) oraz III miejsce Natalia Zaleśny (2c).

Gratulujemy!


Dodano 2018-11-15 22:14:49

„Lekcja na 12 gwiazdek”

8 listopada 2018 r. w I LO w Jaśle odbyła się inauguracja projektu "Lekcja na 12 gwiazdek". Jest to już III edycja kampanii edukacyjnej. Do akcji "Leszczyński" został zakwalifikowany po raz drugi, tym razem jako placówka inaugurująca serię spotkań z młodzieżą trzech województw. W projekcie uczestniczą szkoły z miejscowości do 50000 mieszkańców z terenu województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego.
Przedsięwzięcie jest realizowane przez Stowarzyszenie Społeczno-Ekonomiczne Absolwent, działające przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie na zlecenie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Akcję wyróżnia zarówno interaktywna formuła, w której każdy z uczestników ma szansę wypowiedzi, jak i zastosowanie niestandardowych metod edukacyjnych. Część ogólna dotyczy znaczenia UE w życiu uczestników jak i ich bliskich, zachęca do samodzielnej interpretacji informacji na temat UE w oparciu o wiarygodne źródła. W ramach części szczegółowej poruszany jest temat wskazany przez szkołę, np. możliwości pracy, studiów czy wolontariatu w UE. Jest dla nas swoistego rodzaju wyróżnieniem zakwalifikowanie ILO w Jaśle do projektu po raz drugi. Każda forma sięgania do źródeł wiedzy, która może owocować podejmowaniem właściwych, życiowych wyborów przez uczniów, jest cennym wzbogaceniem oferty szkolnej. Zajęcia prowadził dwuosobowy zespół: Ewa Nowak-Koprowicz, ekspert z zakresu integracji europejskiej oraz Karolina Palimąka, animator młodzieżowy. Projektem objęta została klasa politechniczna 2B.

Z.Głowacki