Obserwatorium Astronomiczne I LO w Jaśle - zaproszenie


Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków
I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle

Nowości


Dodano 2017-04-02 20:31:41

GIM-GEO-WIN

Dnia 31 marca 2017 r. o godz. 12.00 odbył się etap finałowy IV Powiatowego Konkursu Geograficznego GIM-GEO-WIN. W konkursie wzięło udział 46 uczniów (22 chłopców i 24 dziewcząt) z 9 gimnazjów powiatu jasielskiego. Średni wynik etapu powiatowego wyniósł 26,6 pkt., a wyższy o 0,4 pkt. średni poziom punktów osiągnęły dziewczęta (26,8 pkt.). Rozkład częstości wyników przedstawia załączony wykres. Spośród uczestników wyłoniono 3 laureatów, 10 wyróżnionych finalistów, natomiast pozostałych 33 uczestników finału powiatowego uzyskało tytuł finalisty.
5 kwietnia 2017 r. w sali 24 o godz. 9.45 podczas Dnia Otwartego Szkoły wręczone zostaną wszystkim finalistom dyplomy, a laureaci i wyróżnieni finaliści otrzymają także cenne nagrody. Ponadto trzech laureatów I – III miejsca otrzymuje punkty preferencyjne przy ubieganiu się do I LO w Jaśle. Dyplomy (lub ich kopie) należy dołączyć do dokumentacji składanej podczas zapisu do szkoły.

Gratulujemy wszystkim młodym geografom! Smile
Partnerom i sponsorom nagród w konkursie serdecznie dziękujemy!

Lista wyników
Rozkład częstości wyników
Test
Klucz do testu


Dodano 2017-04-02 19:57:49

Du bist dran

WYNIKI POWIATOWEGO KONKURSU JĘZYKA NIEMIECKIEGO „DU BIST DRAN 2017” – SPROSTOWANIE

Lista laureatów:

I miejsce - Arkadiusz Zawiła - Zespół Szkół Publicznych w Święcanach
II miejsce - Kamila Ciężabka - Gimnazjum nr 1 w Jaśle
III miejsce - Gabriela Babiarz - Gimnazjum nr 1 w Jaśle
IV miejsce - Radosław Chudy - Gimnazjum nr 1 w Jaśle
IV miejsce - Anna Jasiczek - Zespół Szkół Publicznych w Święcanach
V miejsce - Aneta Zawiła - Zespół Szkół Publicznych w Święcanach

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na wręczenie dyplomów i nagród, które odbędzie się podczas Dnia Otwartego I LO w Jaśle - 5 kwietnia 2017 r. o godz. 10.00 w sali nr 19.


Dodano 2017-04-01 00:05:23

ENGLISH PASS-PORT

Dnia 28.03.2017 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle odbyła się XI edycja Konkursu Języka Angielskiego English Pass-Port dla gimnazjów powiatu jasielskiego, przygotowana przez nauczycieli szkoły – Renatę Sarnecką-Fryc i Tomasza Frydrycha. W Konkursie wzięło udział 89 uczniów klas trzecich gimnazjów: nr 1, nr 2, nr 4, w Bączalu Dolnym, Błażkowej, Cieklinie, Dębowcu, Krempnej, Osieku Jasielskim, Szebniach, Tarnowcu, Trzcinicy, Warzycach.
Uczniowie, którzy zajęli miejsca od I – III otrzymują punkty preferencyjne przy ubieganiu się do I LO w Jaśle do wybranej przez siebie klasy. Ponadto laureaci i finaliści otrzymują pamiątkowe dyplomy. Dyplomy za miejsce I –III należy dołączyć do dokumentacji składanej podczas zapisu do szkoły.

Test konkursowy w zakładce ‘Konkursy – English Pass-Port’

Oto lista laureatów:
I miejsce – Zuzanna Skiba (Gimn. nr 1w Jaśle), 47.5/53 pkt.
II miejsce – Katarzyna Majka (Gimn. nr 1w Jaśle), 47/53 pkt.
III miejsce – Jan Naszkiewicz (Gimn. nr 1w Jaśle), 45.5/53 pkt.

Finaliści (miejsca IV – X):
IV – Iwona Bracik (Gimn. nr 1 w Jaśle), 44/53 pkt.
V – Tomasz Miśkowicz (Gimn. nr 1 w Jaśle), 41.5/53 pkt.
V – Jakub Phan Quang (Gimn. nr 2 w Jaśle), 41.5/53 pkt.
VI – Anna Pachana (Gimn. nr 4 w Jaśle ), 40.5/53 pkt.
VII – Aleksandra Potempa (Gimn. nr 1w Jaśle), 37.5/53 pkt.
VII – Mateusz Owsiak (Gimn. w Warzycach), 37.5/53 pkt.
VIII – Kacper Mucha (Gimn. nr 1 w Jaśle), 36/53 pkt.
IX – Radosław Chudy (Gimn. nr 1 w Jaśle), 35.5/53 pkt.
IX – Kamil Miśkowiec (Gimn. nr 1 w Jaśle), 35.5/53 pkt.
IX – Daria Hap (Gimn. nr 2 w Jaśle), 35.5/53 pkt.
IX – Julia Derleta (Gimn. nr 4 w Jaśle), 35.5/53 pkt.
X – Sylwia Pajęcka (Gimn. nr 1 w Jaśle), 35/53 pkt. GRATULUJEMY!

Informacje o wynikach pozostałych uczniów będą dostępne podczas Dnia Otwartego Szkoły w dniu 5 IV 2017 r. w Sekretariacie Szkoły oraz w Sali nr 22.


Dodano 2017-03-29 21:15:57

Finał Konkursu Języka Angielskiego w Krośnie

Dnia 20.03.2017 odbyły się eliminacje do Konkursu Języka Angielskiego organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Krośnie. W eliminacjach wzięło udział 43 uczniów naszej szkoły. Konkurs był przeprowadzony w formie testu i był na poziomie międzynarodowego egzaminu CAE (stopień zaawansowany).

Uczniowie zakwalifikowani do finału w Krośnie to:
1. Katarzyna Dyrek III D
2. Aleksandra Konieczna III C
3. Maja Owińska III D

Drugi etap konkursu, odbył się 24.03.2017 roku w Krośnie w Studium Języków Obcych przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie. Brało w nim udział 76 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z regionu (dawne województwo krośnieńskie). Katarzyna Dyrek i Aleksandra Konieczna zakwalifikowały się do drugiej części konkursu. Ostateczny wynik to 7 miejsce Kasi i 12 Oli.

Gratulujemy!!!


Dodano 2017-03-28 22:45:06


Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 27 marca 2017 r. zmarł 
Pan Jerzy Błażej

 wspaniały człowiek, wychowawca i przyjaciel młodzieży,
wicedyrektor i długoletni nauczyciel języka polskiego
I Liceum Ogólnokształcącego
im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.

Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy
 i wychowankowie I LO w Jaśle


Dodano 2017-03-28 22:22:36

Konkurs European Astro Pi 2016/2017

Zespół AstroLeszczynPi

Zespół AstroLeszczynPi z naszej szkoły został zakwalifikowany się do finału Konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - AstroPI.
W tym roku ponad 1800 uczniów z 184 zespołów reprezentujących 15 europejskich krajów zgłosiło swoje misje naukowe oraz programy komputerowe, których celem było przeprowadzenie eksperymentów na pokładzie ISS.

Skład zespołu:
Uczniowie: Anna Ochwat, Łukasz Dubiel, Piotr Dubiel, Michał Forystek, Łukasz Giera, Mateusz Makoś z Ib (profil matematyczno-fizyczno-informatyczny).
Opiekunowie: Wacław Moskal, Ryszard Prajsnar.

Jury złożone z przedstawicieli Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Raspbery Pi Foundation wybrało eksperymenty kwalifikujące się do przeprowadzenia na ISS. Zgłoszenia były oceniane pod kątem wartości naukowej, innowacyjności, szansy przeprowadzenia misji w warunkach ISS, poprawności kodu oraz jego czytelności. Wśród 64 zespołów, które zakwalifikowały się do finału konkursu jest 7 zespołów z Polski, w tym 2 zespoły z Jasła.

Drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle uzyskała wyróżnienie i jest jedną z dwóch szkół ponadgimnazjalnych w Polsce biorących udział w finale konkursu.
Nasze eksperymenty (misje) przeprowadzi astronauta Thomas Pesquet w maju 2017:
Misja I - wykrywanie obecności astronautów w module Columbus Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.
Misja II - pomiary i analiza ziemskiego pola magnetycznego z uwzględnieniem Południowatlantyckiej Anomalii Magnetycznej z pokładu stacji ISS przy użyciu magnetometru wbudowanego w moduł AstroPi .

Oczekujemy z niecierpliwością na wyniki pomiarów oraz certyfikaty uczestnictwa w tym wyjątkowym projekcie badawczym.

AstroPi jest kolejnym projektem międzynarodowym, w którym aktywnie uczestniczą nasi uczniowie. W programach NASA EarthKam oraz MoonKam kilkunastu uczniów oraz Obserwatorium uzyskało certyfikaty w latach ubiegłych.

Gratulujemy serdecznie uczniom i opiekunom z Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle (gimnazjaliści), często goszczącym w Obserwatorium I LO ich wspaniałego sukcesu w tym programie. Pokazaliśmy razem w Europie, że Jasło jest "Miastem Nauki".

Ryszard Prajsnar - kierownik Obserwatorium Astronomicznego

Wyniki konkursu
Strona internetowa organizatora konkursu


Dodano 2017-03-26 22:49:33

Du bist dran

W dniu 10 marca 2017 r. w I LO w Jaśle odbył się powiatowy konkurs języka niemieckiego dla gimnazjalistów „Du bist dran”. W konkursie wzięło udział 31 uczniów z gimnazjów powiatu jasielskiego.

Lista laureatów:

I miejsce: Arkadiusz Zawiła - Zespół Szkół Publicznych w Święcanach
II miejsce: Gabriela Babiarz - Gimnazjum nr 1 w Jaśle
III miejsce: Radosław Chudy - Gimnazjum nr 1 w Jaśle
IV miejsce: Anna Jasiczek - Zespół Szkół Publicznych w Święcanach
V miejsce: Aneta Zawiła - Zespół Szkół Publicznych w Święcanach

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na wręczenie dyplomów i nagród, które odbędzie się podczas Dnia Otwartego I LO w Jaśle - 5 kwietnia 2017 r. o godz. 10.00 w sali nr 19.


Dodano 2017-03-26 00:07:02

"Od czasu do czasu nie czytam"

- pod takim hasłem 21 marca 2017 r. odbyło się w auli naszej szkoły spotkanie z panią Barbarą Józefowicz, dyrektor Medyczno – Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle, która wiele lat pracowała w polskiej służbie dyplomatycznej przebywając w Hiszpanii, Meksyku, Argentynie, Kanadzie, Kolumbii, USA, na Kubie. W wolnym czasie z pasją maluje i tworzy witraże.
W spotkaniu uczestniczyła młodzież z I LO (opieka B. Sokołowska, E. Szaro) w Jaśle oraz uczniowie z Zespołu Szkół Nr 4 w Jaśle (opieka B.Gogosz, A. Tyrpak). Prezentowano wystawę plakatów reklamujacych książki i czytanie, wykonanych przez uczniów wymienionych szkół. Spośród prac pani Barbara Józefowicz wybrała 2 najlepsze. Nagrodzonym: Małgorzacie Bartyzel (I LO) oraz Adrianowi Rzońcy (Zespół Szkół Nr 4) składamy wyrazy uznania! Spotakniu towarzyszyła projekcja filmów nakręconych przez uczniów klasy II E (I LO w Jaśle) rekomendujących wybrane przez nich książki. Za najlepszą filmową recenzję została uznana ta nakręcona przez Martynę Nowak. Gratulujemy!!!


Dodano 2017-03-25 23:32:32

Przywództwo w biznesie - budowanie zespołu

Czy przywództwo w biznesie jest analogiczne do przywództwa w sporcie? Ważniejsza jest drużyna czy indywidualność? Być może jednak liczy się zespół z dobrym liderem, który pokieruję grupą? Na te i tym podobne pytania mogli znaleźć odpowiedź uczniowie klasy ekonomicznej 1C w czasie zajęć warsztatowych "Klas patronackich WSIiZ". Zajęcia prowadzone były przez pracownika naukowego WSIiZ w Rzeszowie Panią Małgorzatę Leśniowskią–Gontarz i odbyły się 21 marca 2017 r. Kolejnym etapem programu patronackiego będzie "Majówka Ekonomiczna" - wyjazd na zajęcia w rzeszowskiej uczelni.


Dodano 2017-03-21 22:47:13

XVII Podkarpacki Konkurs Matematyczny im. Franciszka Lei

Łukasz Dubiel (1b), Joanna Ramut (1d), Katarzyna Wójtowicz (1b) oraz Kamil Gajewski (2b) zakwalifikowali się do finału XVII Podkarpackiego Konkursu Matematycznego. Etap ten odbędzie się 22 kwietnia 2017 r. w IV LO w Rzeszowie.