Promujemy czytelnictwo


 

 • Czytaj PL
 •  

  W dniach 2-30 listopada br. odbędzie się pierwsza edycja projektu „Upoluj swoją książkę", dzięki któremu uczniowie szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.

   

  W naszej szkole, podobnie jak i w innych biorących udział w akcji, wywieszone są specjalne plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR (korytarz na parterze, biblioteka szkolna, sala 27).
  Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona, uczniowie na miesiąc otrzymają darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka.

   

  Honorowy Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

   

  Zapraszamy do czytania!!!

 

 

 

 

 

 • Czytamy z Tygodnikiem!
 •  

  24 października 2017 r. w Krakowie, w ramach trwającego tam właśnie Festiwalu Conrada, odbyła się "Lekcja czytania z Tygodnikiem Powszechnym" poświęcona prozie F. Kafki, a dokładniej jego powieści "Ameryka". 17 osób z naszej szkoły miało przyjemność brać udział w tym spotkaniu, które prowadził Grzegorz Jankowicz, filozof literatury, krytyk i tłumacz, pracownik Centre for Advanced Studies in the Humanities Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor działu Kultura "Tygodnika Powszechnego", dyrektor programowy wspomnianego festiwalu. Niepokój - Unrest - przewodni temat tegorocznych debat - zagościł również w dociekaniach i dyskusjach nad losem kafkowskiego bohatera, w których aktywnie uczestniczyli uczniowie I LO w Jaśle. Uzupełnieniem literackch peregrynacji była wizyta w Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOCAK.

   

   

 • "Tamci tańczą, my stoimy: chcemy tańczyć także i my"

 • 7 września 2017 r. uczniowie i nauczyciele I LO w Jaśle wspólnie czytali wybrane sceny z "Wesela" St. Wyspiańskiego. Nasze Narodowe Czytanie poprzedziła krótka prelekcja na temat dzieła i twórcy wygłoszona przez p. Barbarę Sokołowską. W trakcie spotkania wykorzystano również fragmenty piosenki M. Grechuty i pieśni zespołu "Mazowsze", w których teksty są autorstwa Stanisława Wyspiańskiego.

   

 • "Czytanie z "Tygodnikiem Powszechnym"
 •  

  25 X 2016 r. w ramach 8 edycji Festiwalu Conrada, młodzież I LO w Jaśle uczestniczyła w Krakowie w lekcji czytania, prowadzonej przez prof. Tomasza Swobodę.
  Tematem spotkania była książka francuskiego pisarza i etnologa Michela Leirisa Wiek męski. Sposób prowadzonej prelekcji, niekonwencjonalne podejście do lektury, stopień szczegółowości analizy tekstu, otwartość na interpretacje uwiodła wszystkich uczestników spotkania i zchęciła do czytania, kształcenia i myślenia literaturą.
  Kolejnym miejcem, które odwiedziliśmy, była Kamienica Szołayskich, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie prezentowana jest wystawa czasowa Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia. Rzeźby pokazane w ciasnych pokojach mieszczańskiej kamienicy robią ogromne wrażenie. Zwiedzajacy mają możliwość zetknąć się z różnymi materiałami (gips, marmur, drewno, cement, brąz) oraz różnymi koncepcjami realizowania wizji kobiety, macierzyństwa i erotyki.