Obserwatorium Astronomiczne I LO w Jaśle


 

Nowa strona Obserwatorium - zobacz


Obserwatorium Astronomiczne I LO w Jaśle zaprasza miłośników astronomii i osoby zainteresowane na pokazy (nieodpłatne) bliskiego i dalekiego nieba.

 

 

Fotogaleria 1
Fotogaleria 2

 

Zdjęcie komety Hergenrothera wykonane w dniu 12 X 2012 przez teleskop Sky Watcher 12 cm Kalendarz astronomiczny kwiecień 2016 r.

Uwaga!

W związku z pracami remontowo-budowlanymi pokazy w Obserwatorium będą odbywać się tylko po uzgodnieniu telefonicznym.

Możliwe terminy pokazów to:
wtorek – czwartek 18:00 do 22:00,
piątek 18:00 do 02:00

Rezerwacje telefoniczne:

od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 15:00, tel. 13 446 34 64.
Osoby chętne będą wpuszczane do obserwatorium o pełnych godzinach. Ostatnie wejście do obserwatorium jest na godzinę przed zamknięciem (czyli np. o 21 jeżeli pokazy są do 22). Prosimy o gromadzenie się pod wejściem od strony ul. Mickiewicza.

Statut Obserwatorium Astronomicznego I LO w Jaśle
Zdjęcie gromady kulistej M13 w gwiazdozbiorze Herkulesa odległej od nas o 25 tysięcy lat świetlnych wykonane w dniu 12 X 2012 przez teleskop Sky Watcher 12 cm
Kometa C/2011 L4 PANSTARRS 20 marzec 2013r. godzina 19:00
Zdjęcie mgławicy planetarnej M27 w gwiazdozbiorze Liska wykonane w dniu 21 IX 2012 przez teleskop Sky Watcher 12 cm, jest to pozostałość po wybuchu supernowej który nastąpił około miliona lat temu. Odległość 1250 lat świetlnych.
Zdjęcie galaktyki spiralnej M31 w konstelacji Andromedy wykonane w dniu 21 IX 2012 przez teleskop Sky Watcher 12 cm, odległość 2,5 miliona lat świetlnych
Podwójna gromada otwarta gwiazd chi - ha w gwiazdozbiorze Perseusza, zdjęcie wykonane teleskopem Sky Watcher 12 cm + aparat Canon E50

NASA - MoonKAM

MoonKam jest pierwszym w historii edukacyjnym projektem organizowanym przez NASA, w którym uczniowie otrzymują dostęp do kamer znajdujących się na sondach kosmicznych GRAIL badających Księżyc i mogą zlecić wykonanie zdjęć interesujących ich obszarów jego powierzchni. Nasze obserwatorium zostało zakwalifikowane do udziału w projekcie. Pomimo problemów z kamerami spowodowanymi wysoką aktywnością Słońca, mamy już pierwsze zdjęcia.
Więcej naszych zdjęć można zobaczyć pod linkiem: http://images.moonkam.ucsd.edu/smoc/obserwat
Krater Virtanen - Zdjęcie wykonane 18 listopada o godzinie 8"12 UT z pokładu sondy GRAIL B "Flow" kamerą skierowaną w dół na wysokości 25 km. Szerokość zdjęcia to 28.6 km, wysokość 24 km
Pomiędzy kraterami Bose i Boyle - Zdjęcie wykonane 18 listopada o godzinie 20:45 UT z pokładu sondy GRAIL B "Flow" pod kątem 60 stopni w kierunku lotu z wysokości 25 km. Przedstawia liczne kratery pomiędzy Bose (fragment widoczny po lewej stronie) i Boyle (niewidoczny na zdjęciu). Szerokość zdjęcia u dolnej podstawy to około 24 km.

 

 

Connecting classrooms to the Milky Way

"Radiowe obserwacje Drogi Mlecznej" to międzynarodowy projekt dydaktyczny (ang. Connecting classrooms to the Milky Way). W ramach projektu zostało zakupionych 5 radioteleskopów o średnicy 3m. Zostały one zainstalowane w Polsce, Francji, Rumunii, Hiszpanii i Portugalii. Radioteleskopami można sterować za pomocą Internetu z dowolnego miejsca na świecie.
W Polsce projekt koordynuje Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na terenie Obserwatorium został zainstalowany radioteleskop wraz z oprogramowaniem do zdalnego sterowania przez Internet. Radioteleskop ten ma zdolność rozdzielczą 5 stopni.
Do projektu zakwalifikowało się 70 szkół i instytucji astronomicznych z Polski.
Nasze Obserwatorium
oraz X LO Kraków i Gimnazjum w Niedźwiedziu (woj. małopolskie) są instytucjami pilotażowymi - działają aktywnie w projekcie już od początku stycznia. Pozostałe szkoły i obserwatoria dołączą w niedługim czasie.
Poniżej przedstawiamy poniżej przedstawiamy interfejsy modułu do sterowania radioteleskopami w Krakowie i w Paryżu oraz mapkę Drogi Mlecznej otrzymaną przez naszą załogę oraz uczniów za pomocą tych dwóch radioteleskopów.

 

1) Mapka naszej Galaktyki oraz rozkład prędkości radialnych wodoru w paśmie 21 cm. Czarne kółka - nasze pomiary, pomarańczowe punkty - dane z bazy LAB

2) Identyfikacja ramion spiralnych na otrzymanej mapce


3)krakradiotel - interfejs sterowania radioteleskopem krakowskim (Obserwatorium Astronomiczne UJ)

 

4) radioastroparis - interfejs radioteleskopu paryskiego